کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک که بر پایه سخت کننده ای ویژه و رزین اپوکسی به همراه افزودنی های خاص فرموله میشود و همچنین توانایی هدایت الکتریکی انتقال دادن جریان الکتریسیته ساکن را دارد و به خاطر همین است که به کفپوش ضد جرقه شهرت دارد. با توجه به این مسئله که الکتریسیته ساکن باعث مشکلات بزرگی میشود به طور مثال در اثر تردد بسیار و ماش و سایش در صنایع مختلف موجب انفجار و جرقه می شود و خسارات بسیار زیادی را به بار میاورد، استفاده از کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک بسیار الزامی میباشد.‌ در این قسمت به نکات ایمنی اشاره میشود که رعایت آنها الزامی می باشد و در صورت انجام ندادن این نکات صدماتی آسیب ناپذیر میبینید.

نکته اول : توصیه میکنیم که از استنشاق مداوم بخارات حل شده این رنگ در فضا های کاملا بسته جدا خودداری کنید و در صورت امکان از لوازم ایمنی مناسب استفاده کنید و در صورت تماس با پوست و چشم نیز آن را با آب فراوان شستشو دهید.

نکته دوم : می بایست این رنگ را از حرارت ، جرقه و شعله دور نگه دارید زیرا بسیار اشتعال زا می باشد.

برای آماده سازی سطح نکات روبرو را رعایت فرمایید : سطحی که در نظر شما می باشد اول می بایست حتما با پرایمر آنتی استاتیک رسانا بشود و هم چنین هدایت جریان الکتریسیته از راه شبکه از روی سطح منتقل شود و پرایمر آنتی استاتیک با دستگاه اهم سنج مخصوص از ۱۰۰ تا ۵۰ اهم تست شود. برای رنگ آمیزی شرایطی را باید برای محیط فراهم آورد اعم از در بهترین و  مناسب ترین درجه حرارت محیط سطح کار در حین رنگ آمیزی باید بین ۱۰ تا ۴۰ درجه ی سانتیگراد باشد برای دست یابی به کیفیتی مطلوب تر توصیه می گردد رنگ آمیزی را در صورت امکان در مکان های سر پوشیده انجام دهید. دمای محیط در موقع رنگ آمیزی کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک باید حداقل ۳ درجه سانتیگراد بالا تر از نقطه شبنم محیط باشد تا از تشکیل قطرات آب روی سطح جلوگیری شود.

کاربرد اپوکسی آنتی استاتیک در صنایع

برای تجهیزات الکترونیکی ، محیط های آزمایشگاهی ، ایستگاه های مخابراطی‌ و کامپیوتری و الکترونیک و علاوه بر آن سایر اماکن با بار ترافیکی سنگین ، در اتاق های مراکز مخابراتی ،  در اتاق های محتوای تجهیزات برقی ، در کارخانجاتی که با مواد قابل احتراق سرو کار دارند ، در کلین روم ها ، در آزمایشگاه های الکترونیک و اندازه گیری دقیق ، در اتاق های مرکز کنترل ، در صنایع الکترونیکی ، مخابراتی ، رنگ سازی ، خودروسازی ، پتروشیمی ، داروئی و بیمارستانی ، نظامی ، در صنایع حساس به بار الکتریسیته ، در اتاق های اختلاط رنگ ، انبار های مواد اشتعالزا.

روش اجرای کفپوش اپوکسی رنگ به گونه زیر می باشد :

۱- با توجه به اهمیت نسبت اختلاط اجزا و اثر گذاری بر کیفیت محصول ، دو جز را با هم مخلوط میکنیم به مدت ۵ دقیقه با کمک همزن مناسب بهم میزنیم تا زمانی که یکنواخت شود.

۲- پوشش آماده شده را بر روی سطحی که انتخاب کرده میریزیم و آن را توسط کاردک شانه ای به طور یکنواخت روی سطح پخش می نماییم.

۳- حبابهای ریز که توسط هم زدن به وجور آمده اند را با استفاده از ابزار حباب گیر خارج می کنیم و توجه داشته باشید اعمال  رنگ را باید سه بار و با فاصله زمانی ۲۰ دقیقه انجام میشود.

تجهیزات رنگ آمیزی کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

۱- یک همزن دستی.
۲- لیسه.
۳- کاردک شانه ای.
۴- کفش با زیره میخ دار.
۵- غلطک حباب گیر.
۶- دستگاه خراش.

ویژگی های کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

۱- بدون هیچ گونه درز و یکپارچه از رزین اپوکسی.
۲- ضخامتی ۳ تا ۵ میلی متر دارد.
۳- ضد لک و ضد باکتری می باشد مانند کفپوش اپوکسی مایع با رنگ های دلخواه و سطحی براق و شیشه ای است.
۴- رسانای جریان الکتریسیته یا همان کانداکتیو.
۵- مقاومت شیمیایی بسیار بالایی دارد.
۶- عدم جرم پذیری.
۷- مقاومت مکانیکی بالا و عدم ترک خوردگی می باشد.
۸- هچنین آنتی باکتریال.
۹- طول عمر مفید و بالا.
۱۰- سرعت اجرای کفپوش اپوکسی بالا است.
۱۱- تنوع در طرح ها.
۱۲- نظافتی بسیار آسان.