پرایمر اپوکسی چیست و چه کاربردی دارد؟

پرایمر اپوکسی به سیلری اطلاق می شود که روکشی غیر متخلخل دارد. در درجه اول به عنوان اولین پوشش پایه بر روی فولاد لخت توصیه می شود. این پوشش های پایه یا پرایمرهای اپوکسی را می توان بر روی پشم شیشه، پلاستیک یا پوشش فسفات آهن سیاه نیز استفاده کرد. این محصول به طور گسترده در ساخت انواع کفپوش اپوکسی استفاده می‌شود.

پرایمرهای اپوکسی به دلیل چسبندگی قوی، توانایی مکانیکی خوب و مقاومت شیمیایی بادوام در محیط های مرطوب و با رطوبت بالا، برای مواد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. توانایی پرایمر اپوکسی در مقاومت در برابر خوردگی به ضخامت آن مربوط می شود. هرچه لایه پرایمر اپوکسی ضخیم تر باشد، محافظت بهتری خواهد داشت.

مزایای پرایمر کف اپوکسی

استفاده از پرایمر کف اپوکسی قبل از پوشش کف شما مزایای زیادی دارد:

  • پرایمرهای اپوکسی نازک هستند و چسبندگی بهتری را هنگام نفوذ به بستر بتن فراهم می‌کنند و باعث می‌شوند چسبندگی بهتری داشته باشند.
  • پرایمرها هنگام استفاده از پوشش های پایه اپوکسی ضخیم تر، پیوند شیمیایی بهتری ایجاد می کنند. این باعث ماندگاری بیشتر و دوام بیشتر کفپوش بتنی می شود.
  • از بین بردن حباب های هوا و سوراخ های ایجاد شده در اثر خروج گاز از بتن*
  • توانایی دستیابی به ضخامت لایه خشک بالاتر و یکنواختی پوشش به دلیل خیساندن آن در بتن.
  • موثر در ایجاد مقاومت در برابر رطوبت برای کفپوش های بتنی که دارای مشکلات رطوبتی هستند.
  • پرایمرها یک مانع مقاوم ضد آب برای کفپوش بتنی تشکیل می دهند که فاقد غشای ضد رطوبت موثر (DPM) است که معمولاً منجر به بلند شدن و کنده شدن هر رنگی از سطح می شود.
  • بیشتر پرایمرهای اپوکسی در برابر رطوبت مقاوم هستند و هنگام استفاده بر روی بتن هایی که به دلیل تمیز کردن یا حکاکی اسید کاملاً خشک نشده اند، به خوبی کار می کنند.
  • برخی از پرایمرها به طور خاص به عنوان پرایمرهای مسدود کننده روغن تولید می شوند. این پرایمرهای مبتنی بر حلال برای پوشش بتن هایی طراحی شده اند که توسط روغن آلوده شده اند و به طور کامل تمیز نمی شوند.

کاربردهای پرایمر اپوکسی

از این پرایمر می توان بر روی ترک ها و فرورفتگی ها نیز استفاده کرد. ظرفیت اتصال آن عالی است و سطح خوبی را ایجاد می کند. پرایمرهای اپوکسی نه تنها چسبندگی عالی را به فلزات ارائه می دهند، بلکه به عنوان پایه مناسبی برای محصولات زیرپوش اضافی و پوشش های بالایی (رنگ) عمل می کنند. پرایمرهای اپوکسی معمولاً برای پوشش قوطی‌ها و ظروف فلزی به‌ویژه آنهایی که برای نگهداری مواد غذایی اسیدی مانند گوجه‌فرنگی استفاده می‌شوند، استفاده می‌شود.

پرایمر اپوکسی یک درزگیر است که سطح خوبی را روی لایه های رویی اعمال شده ایجاد می کند. یک پرایمر اپوکسی دو قسمتی حاوی فسفات روی است که به عنوان یک رنگدانه بازدارنده خوردگی عمل می کند. پرایمرهای اپوکسی را می توان برای ضد آب بودن موادی استفاده کرد که در نتیجه فلز لخت را از اکسیداسیون محافظت می کند. قبل از استفاده از پرایمر اپوکسی به یک سطح خشک و بسیار تمیز نیاز است. پرایمر اپوکسی دو قسمتی باید قبل از استفاده کاملاً مخلوط شود.

اصطلاح اپوکسی همچنین به رزین‌های اپوکسی اطلاق می‌شود که معمولاً پس از پخت ظاهر می‌شوند، کیورینگ اصطلاحی است که به فرآیند شیمیایی اشاره دارد که در آن یک ماده به دلیل قرار گرفتن در معرض هوا، گرما یا مواد افزودنی شیمیایی سخت می‌شود. پخت با کمک یک کاتالیزور در اپوکسی انجام می شود که به عنوان یک افزودنی شیمیایی عمل می کند که سرعت واکنش شیمیایی را افزایش می دهد. در نتیجه یک واکنش گرمازا ایجاد می شود که یک پیوند متقابل در پلیمر ایجاد می کند. ثابت می‌کند که این پیوند متقابل منجر به استحکام و استحکامی است که در مواد اپوکسی مشاهده می‌شود.

از آنجایی که رنگ ها در صنایع خودروسازی و دریایی برای مقاومت در برابر خوردگی (زنگ زدگی) بسیار مهم هستند، پوشش های اپوکسی به طور گسترده ای به عنوان آستر برای بهبود چسبندگی سطح فلز استفاده می شود. پرایمرهای اپوکسی نیز در پوشش‌های فولادی سازه‌ای برای ضخامت ساختمانی بالا با اعمال تنها یک یا دو لایه استفاده می‌شوند.

آستر اپوکسی دو قسمتی به عنوان آستر سازه فولادی شناخته می شود. به دو جزء نیاز دارد که از طریق پیوند متقابل به صورت شیمیایی پخته شوند. این پرایمر اپوکسی دو قسمتی لایه ای مقاوم در برابر سایش، مواد شیمیایی و رطوبت تولید می کند. برای استفاده بر روی فولاد و بتن به درستی آماده شده بسیار مناسب است. این پرایمر برای نیروگاه ها، کاربردهای دریایی، تصفیه خانه های آب و بیرونی مخازن نیز توصیه می شود. فیلر را می توان مستقیماً روی پرایمر اپوکسی اعمال کرد و اپوکسی بیشتری روی پرکننده اعمال کرد تا کاملاً آن را در اپوکسی قرار دهد.

اپوکسی را می توان 50% کاهش داد و به عنوان سیلر قبل از پوشش پایه استفاده کرد.

تخریب پوشش‌های اپوکسی با مواد پرکننده مختلف در شرایط محیطی طبیعی و شتاب‌زده مورد مطالعه قرار گرفته است. پوشش های اپوکسی حاوی ZnO ویژگی های تثبیت کننده اشعه ماوراء بنفش بارزتری را نشان می دهند، که می تواند طول عمر پوشش اپوکسی را در مقایسه با سایر مواد پرکننده که در معرض شرایط محیطی مشابه قرار دارند، افزایش دهد. کاهش نسبتاً جزئی در استحکام چسبندگی توسط پوشش‌های حاوی ZnO نشان‌دهنده یکپارچگی مکانیکی بهتر و ویژگی‌های مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش در مقایسه با پوشش‌های حاوی TiO2، Fe2O3 و مواد پرکننده گرافیت است. افزودن آنتی‌اکسیدان‌ها و تثبیت‌کننده‌های عکس در پوشش‌های اپوکسی مقاومت بسیار خوبی را در طول آزمایش‌های تهاجمی نمک پاششی با کاهش ناچیز در استحکام چسبندگی بدون ایجاد تاول نشان می‌دهد.

پرایمر اپوکسی چقدر طول می کشد تا خشک شود؟

پرایمر اپوکسی نوع خوبی از رنگ آستر برای استفاده روی فلزات قدیمی و همچنین فلزات جدیدتر است. قبل از اعمال یک لایه جدید از پرایمر اپوکسی یا پوشش های رنگی، پوشش پرایمر زیرین باید کاملاً خشک شود. در یک روز گرم و خشک، یا اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که یک اجاق خودرو دارید، این می تواند 30 دقیقه طول بکشد. اما در یک روز سرد یا مرطوب، ممکن است تا دو یا سه ساعت طول بکشد. اگر هوا هم سرد و هم مرطوب است، ممکن است لازم باشد یک شب صبر کنید تا پرایمر کاملا خشک شود.

انتخاب پرایمر کف مناسب

پرایمرهای حرفه ای برای نفوذ بیشتر به منافذ زیرلایه به منظور دستیابی به پیوند مکانیکی بهتر فرموله شده اند. چسبندگی آن‌ها اغلب بیشتر از پوشش بالایی است که دلیل آن وجود محرک‌های چسبندگی است. بعلاوه، پرایمرهای تخصصی برای مقابله با انواع شرایط از افزایش رطوبت، سطوح روغنی، زیرلایه های غبارآلود و ناپایدار و همچنین سطوح متعدد و متنوع از بتن تا سرامیک و از فلز تا مرمر فرموله شده اند. با توجه به قابلیت نفوذ پرایمرهای فرموله شده حرفه ای، ساختار سطحی معمولاً پایین تر است، اما پیوند شیمیایی فوق العاده ای را با پوشش یا لایه لایه بعدی ایجاد می کند.

پرایمرها همچنین برای آب بندی سطح از خروج گاز بتن طراحی شده اند، جایی که هوا بالا می رود و از بتن خارج می شود. این می تواند به دلایل متعددی از جمله افزایش دما یا تغییر رطوبت باشد. افزایش رطوبت به دلیل DPM ضعیف یا غیرقابل استفاده (Damp Proof Membrane) ناشی از بالا آمدن سطح آب و/یا غرقابی مناطق اطراف آن نیز می تواند مشکلات عمده ای برای کفپوش ایجاد کند. استفاده از پرایمری که به طور خاص برای مقاومت در برابر فشار آب از پایین ساخته شده و احتمال افزایش رطوبت را کاملاً مسدود می کند، بسیار توصیه می شود.

به دلیل ویسکوزیته کمتر و ساخت لایه نازک تر، پرایمرها بیشتر به سطح خیس می شوند و این کمک می کند تا به طور کامل کل سطح و به ویژه حفره ها و شکاف های کوچک موجود در هر کف بتنی را کاملاً ببندید. به همین دلیل، هوا کمتر به سمت بالا فشار می‌آورد و اگر این کار را کرد، حباب می‌ترکد و رزین که نازک‌تر است، عموماً به عقب برمی‌گردد و «سوراخ» ناشی از حباب را دوباره پر می‌کند.

آیا همیشه باید از پرایمر استفاده کنم؟

در مواردی که آماده سازی سطح به درستی انجام شده باشد و سطح سالم باشد (و سایر عوامل مهم مانند روغن و رطوبت و غیره را نداشته باشید)، در این صورت شانس بسیار خوبی دارید که پوشش از بین نرود.

با این حال، با تمام مزایایی که می توان از استفاده از پرایمر کف اپوکسی به دست آورد، برای اطمینان از بهترین چسبندگی، سرمایه گذاری طولانی مدت و کفی بادوام ترجیح داده می شود.

راه حل مناسبی را برای کفپوش بتنی خود بیابید و مجموعه پرایمرهای اپوکسی ما را خریداری کنید

*لطفاً توجه داشته باشید که گیر افتادن هوا نیز می‌تواند با اختلاط نادرست ایجاد شود که در آن رزین خیلی سریع مخلوط می‌شود، معمولاً با پدال مته.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.