ملات ضد اسید فوران یکی از انواع ملات های ضد اسید است که به صورت دو جزئی و با کاربرد رزین فوران تولید می گردد. ساختار این نوع ملات به صورت پلیمری می باشد. ساختار این ملات ضد اسید به گونه ای است که در واکنش و ترکیب با مواد دیگر، دچار تغییر نمی شود.

ملات ضد اسید فوران بر پایه ترکیبات معدنی سنگین و از دو جز رزین و پودرهای حاوی فیلرهای معدنی و کاتالیزور طراحی و تولید می گردد. این نوع ملات در برابر انواع مواد آلی، نمک ها، اسیدهای قوی، روغن ها، مواد شیمیایی مختلف و… استحکام بالایی دارد. علاوه بر این چسبندگی مناسب و پایداری مکانیکی این ماده باعث شده تا از آن در صنایع مختلفی استفاده شود.

از آنجایی که بسیاری از مواد و مصالح در مقابل عوامل جوی، محیطی، شیمیایی و… دچار خوردگی می شوند، بایستی در پروژه های مختلف از پوشش محافظتی مناسب استفاده کرد. این نوع ملات ضد اسید می تواند در پروژه های مختلف به عنوان پوشش حفاظتی مناسب، مورد استفاده قرار گیرد.

خواص ملات ضد اسید فوران

ملات ضد اسید فوران دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع مواد اسیدی و قلیایی است. علاوه بر این به دلیل مقاومت حرارتی که دارد در حرارت های بالا مورد استفاده قرار می گیرد. پایداری حرارتی این محصول تا دمای 600 درجه سانتیگراد بوده و در دماهای بالا مقاومت مکانیکی خود را از دست نمی دهد.

یکی از ویژگی های مهم این نوع ملات ضد اسید، نفوذ ناپذیر بودن آن است. همچنین در برابر حلال ها و مواد شیمیایی استحکام فوق العاده ای دارد. این ملات در برابر انواع آب ها مانند آب خالص، آب یونیزه، آب دریا و… مقاوم است و دچار خوردگی نمی شود.

ملات فوران دارای خاصیت چسبندگی بالایی می باشد. چسبندگی این نوع ملات ضد اسید به گونه ای است که به انواع مواد و مصالح مورد استفاده در یک پروژه می چسبد. این ماده در سطوح مختلف پوشش مناسبی را ایجاد می کند و با استفاده از آن می توان از نصب کاشی صرف نظر کرد. همچنین زمان گیرش آن نیز بسیار سریع است.

موارد استفاده از ملات فوران

ملات ضد اسید فوران بیشترین استفاده را در مناطق گرمسیری و مرطوب دارد. این نوع ملات ضد اسید به دلیل پایداری حرارتی و مقاومت مکانیکی بالایی که دارد، در بسیاری از صنایع به کار برده می شود.

ملات ضد اسید به منظور کاشی کاری مخازن و کانال های مختلف در صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی و… مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این نوع ملات با خاصیت چسبندگی بالایی که دارد می تواند بین کاشی ها، بتن، آجرهای ضد اسید و سطوح دیگر به کار برده شود.

علاوه بر این ملات ضد اسید را می توان به عنوان پوشش حفاظتی در بسیاری از صنایع و کارخانه ها به کار گرفت. صنایعی مانند نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه ها، صنایع غذایی، دارویی، لبنی، فلزی، متالوژی، کارخانه های تولید کننده مواد شوینده، تولید کود شیمیایی، تولید اسید سولفوریک و… از این ملات به عنوان پوشش حفاظتی در انبارها و مخازن نگهداری استفاده می کنند.

ملات ضد اسید فوران در موارد دیگری مانند حوضچه های تصفیه، فاضلاب ها، راکتورها، مخزن های اسید و… مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه استفاده از ملات فوران

قبل از استفاده از ملات فوران بایستی دقت داشت که سطح زیرین باید کاملا تمیز و صاف باشد. همچنین سطح مورد نظر بایستی کاملا خشک و بدون گرد و غبار باشد. علاوه بر این قسمت های ناهموار و حفره ها باید با ملات مناسب و یا بتونه صاف و هموار گردند.

ملات ضد اسید فوران از دو جز تشکیل شده که هنگام استفاده بایستی با یکدیگر به خوبی مخلوط شوند. میزان ضخامت ملات با توجه به نوع کاربرد آن تعیین می گردد. ملات فوران را باید با یک ماله و یا کاردک مخصوص، تا ضخامت 5 میلیمتر اجرا کرد. برای ضخامت های بیش از 5 میلیمتر، بایستی به صورت لایه لایه تا ضخامت مطلوب، اجرای ملات را ادامه داد.

برای نصب کاشی و یا آجر ضد اسید نیز بایستی از صلیب های پلاستیکی استفاده کرد. بند کشی با استفاده از این ملات باید با دقت انجام شود تا هیچ قسمت خالی باقی نماند.

در کاربرد ملات ضد اسید بایستی دقت داشت تا از تماس آن با چشم و پوست دست جلوگیری شود. چرا که این محصول می تواند باعث ایجاد آسیب در پوست گردد. بنابراین هنگام استفاده از ملات باید از دستکش مخصوص، لباس کار و عینک استفاده نمود.