کفپوش استخر یکی از موارد مهمی است که در صورت درست انتخاب نکردن آن می تواند هزینه ی بسیار زیادی روی دست شما بگذارد. کفپوش های استخر باید در برابر فشار آبی که وارد می شود، مواد شیمیایی مانند کلر، رطوبت و فشار پای شناگران مقاومت کافی را از خود نشان دهد و  همچنین بتواند زیبایی استخر را نیز حفظ کند. در این مقاله به سراغ اپوکسی استخر رفتیم چراکه تمامی این ویژگی ها را در خود جای داده است.

کفپوش اپوکسی استخر یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب کفپوش مناسب استخر شماست.در ساخت استخر و کفسازی آن بایدبه گونه ای مهندسی شود تا کمترین خرابی و تعمیرات شامل آن شود. کفپوش استخر نیز باید در برابر آب کاملا آب بند باشد و جلوی نفوذ آب را بگیرد.

همچنین شما در استخر با موضوعی طرفید که اگر آب استخر با سازه بتنی و یا سیمانی کف، تماس داشته باشد باعث تولید جلبک می شود. پس باید توجه داشته باشید که در زمان انتخاب کفپوش استخر از کفپوشی استفاده کنید که از تولید و ایجاد جلبک جلوگیری کند.

این مسئله از سمتی هم باعث می شود بهداشت استخر بالا برود و از سمت دیگر اگر شما کفپوش درستی انتخاب نکنید و بهداشت آن رعایت نشود علاوه بر ایجاد میکروب، در شستشوی استخر که باید در بازه های زمانی مشخص انجام شود زمان زیادی برده و بسیار هزینه شما را بالا خواهد برد.

بسیاری از ویژگی های گفته شده ممکن است در بیشتر کفپوش ها وجود داشته باشد، اما فقط شما در آخر تعداد معدودی کفپوش مناسب را برای استخر پیدا می کنید که بتواند بیشترین کیفیت و ویژگی ها را داشته باشد. اپوکسی استخر می تواند جزو همین انتخاب ها باشد.

در این مقاله به بررسی کفپوش اپوکسی وانواع دیگر کفپوش ها برای استخر می پردازیم تا مشخص شود چرا اپوکسی برای استخر گزینه بهتری است.

ساخت استخر به چه عواملی بستگی دارد

در ساخت استخر مراحل متفاوتی وجود دارد که باید آن ها را انجام دهید. در مرحله اول باید تعیین کنید که می خواهید استخر داخل خانه باشد و یا می خواهید استخر خود را داخل حیاط و یا پشت بام خانه قرار دهید؟ و یا استخر شما سرپوشیده باشد و یا روباز و اینکه چه شکلی باید داشته باشد؟

آیا سلیقه شما این است که استخری با شکل مستطیل داشته باشید یا استخرتان مربعی شکل باشد. پس از اینکه این موضوعات و موقعیت استخر خود را مشخص کردید باید از یک فرد باتجربه که چندین بار در مراحل ساخت یک استخر حضور داشته است نیز کمک بگیرید و نظرات او را هم می توانید در انتخاب خود دخیل کنید. حال پس از این موضوعات جنس استخر را باید تعیین کنید و انتخاب کنید استخری با جنس سیمان، چوبی، فایبرگلاس و یا بتنی می خواهید.

انواع استخرها و میزان دوام آن ها

استخر‌های فایبرگلاس به گونه ای اند که از قبل ساخته شده اند و فقط لازم است که آن ها را در گودالی که ایجاد کرده اید، جای گذاری کنید. بسیار با سرعت میتوان این استخر ها را پیاده ساز ی و به مرحله استفاده برسانید، اما باید در نظر داشته باشید که این نوع استخر زود فرسوده شده و شروع به ترک برداشتن می کند..

کفپوش هایی که از جنس وینیل هستند به اینگونه ساخته می شوند که داخل گودال استخر را با کفپوش وینیل عایق بندی می کنند. این کفپوش ها معمولا دوام بسیار خوبی دارند اما از هزینه تعمیر بسیار بالایی نیز برخوردارند..

استخر‌های چوبی و شیشه ای نوع دیگری از استخرها هستند که از پیش ساخته شده و در داخل گودال استخر قرار می گیرند. می توان از آن ها در مکان های باز و یا در جاهایی که با محیط شما هماهنگ اند استفاده کنید، زیرا استخر های چوبی هماهنگی بسیار خوبی با طبیعت برقرار می کنند و  استخرهای شیشه ای نمای لوکسی به محیط می دهند.

اما معمولا بیشتر استخرها با جنس بتن و سیمان ساخته می شوند. این استخرها هم بادوام اند و هم می توان آن ها را با اندازه های مختلف تولید کنید و البته هزینه های تعمیر و نگهداری بالایی دارند. استخرهای بتنی و سیمانی اغلب نیازمند پوشش و کفپوشی مناسب برای کف خود هستند تا طول عمرشان افزایش پیدا کند. که میتوان از انواع وینیل، اپوکسی و پلیمر و رنگ استخری برای عایق سازی و کفپوش آن ها استفاده کرد.

نوعی از کفپوش های اپوکسی نیز به صورت سه بعدی هستند که در برخی استخر ها استفاده می شوند. این کفپوش نمای خاصی به استخر می دهند و مشتریان زیادی نیز دارد. کفپوش اپوکسی به دلیل تنوع زیاد و مقاومت زیادی که دارد معمولا مورد توجه قرار می گیرد و برای محیطی که زیبایی در آن نیز بسیار مهم است مانند استخرها، می تواند بهترین انتخاب باشد.

در ادامه به ویژگی های کفپوش استخر اشاره می کنیم:.

ویژگی‌های کفپوش استخر

اگر می خواهید کمترین هزینه برایتان ایجاد شود نیاز است که ویژگی های نیازی که دارید را بدانید تا بتوانید در بتوانید کفپوش مناسب خود را تشخیص دهید این ها نکاتی از ویژگی های کفپوش استخر هستند که باید بدانید:

 • یکی از مهمترین مواردی که کفپوش استخر باید داشته باشد عایق بودن کفپوش در برابر نفوذ آب است. در صورتی که کفپوشی که انتخاب می کنید نتواند در برابر نفوذ آب ایستادگی کند، آب به لایه های زیرین رفته و باعث می شود که در آینده به استخر خسارت های بسیاری وارد شود.
 • کفپوش استخر باید بتواند در برابر فشار هیدرواستاتیکی مقاوم باشد و در برابر فشار آب مقاومت کند.
 • هزینه تعمیر و نگهداری پایینی داشته باشد.
 • از تولید و تکثیر جلبک جلوگیری کند و بتواند یک فضای بهداشتی و تمیز را در استخر به وجود بیاورد.
 • مانع از رشد میکروارگانیسم ها شود.
 • هزینه های احداث و زمان پایینی برای احداث داشته باشد.

اجرا اپوکسی استخر

در اجرای اپوکسی استخر باید در نظر داشته باشید که کف سطح استخر باید بسیار خشک باشد و هیچ رطوبتی در کف استخر نباشد. چراکه در صورت وجود ذره ای رطوبت، این رطوبت طی گرما بخار شده و باعث از بین رفتن چسبندگی کف کفپوش خواهد شد.

باید در زمان انتخاب کفپوش به عواملی همچون میزان نشت و فشار آب بر اساس حجم و ارتفاع استخر، شرایط آب و هوایی و همچنین شرایط فیزیکی آن توجه کافی را داشته باشید . در زمانی که استخر شما در برابر نور مستقیم آفتاب است، بهتر است از کفپوش های پلی یورتان نیز استفاده کنید زیرا این کفپوش ها در برابر اشعه های فرابنفش کاملا مقاوم هستند. البته در نظر داشته باشید معمولا این کفپوش ها از قیمت های بالاتری نسبت به اپوکسی برخوردارند.

نحوه استفاده از رنگ های استخری اپوکسی

استفاده از رنگ استخری اپوکسی دارای مراحلی است که باید این اقدامات در مراحل استفاده حتما انجام شود تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. در ادامه این موارد را معرفی می کنیم:

 1. آب استخر را به خوبی تخلیه کنید و تمامی زباله ها و برگ های داخل استخر را بیرون بیاورید.
 2. استخر شما اگر از قبل دارای رنگ باشد، بهتر است اول این رنگ ها را پاک کنید تا کاملا محو شوند. چراکه ترکیبات رنگ های استخری اپوکسی به گونه ای است که دیگر چسبندگی مورد نیاز را بر روی لایه رنگ ایجاد نمی کند.
 3. ترک ها و تمامی درز های داخل سطح استخر را با مواد مخصوص پر کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را در زمان اجرا بگیرید و رنگ به خوبی در کف استخر بتواند پخش شود.
 4. کف استخر را با محلول آب و موریاتیک که یک ترکیب اسیدی همگن ایجاد می کنند کاملا شستشو دهید. دقت کنید غیر از کف استخر تمامی دیواره های استخر را با این ترکیب بشویید.
 5. در مرحله بعد برای از از بردن آثار اسید و مواد روغنی، با استفاده از ترکیب تری سدیم فسفات تمامی دیواره ها و کف استخر را کاملا شستشو دهید.
 6. حال صبر کنید تا کف استخر کاملا خشک شود و ترکیبات اپوکسی را در جاهایی باید در بستر استخر استفاده کنید که دارای رطوبت نیستند.
 7. بعد از انجام این مراحل دیگر می توانید عملیات پوشش دهی استخر را با رنگ استخری اپوکسی شروع کنید .

جمع بندی

مواردی که توضیح داده شد می تواند برای شما اطلاعات مفیدی از انتخاب نوع استخر تا نحوه ی مشخص کردن کفپوش مناسب آن داشته باشد.. سعی کنید محصولی که برای استخر خود انتخاب می کنید کیفیتی داشته باشد که دیگر نیاز به تعویض آن نداشته باشید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.