کفپوش پلی یورتان چیست؟

آیا می توانیم یکی از انواع کفپوش های پلی یورتان را برای منزل خود نصب نماییم ؟ ما به صورت یک پژوهش پاسخ شما را خواهیم داد و من توسط بسیاری از صاحبان خانه و معماران پژوهنده در مورد اجرای کفپوش اپوکسی در منزل تحقیق کردیم ولی باید به این مسئله دقت کنید که مهمترین قسمت زندگی شما خانه شماست که کفپوش آن باعث می شود زیبایی بسیاری به محیط خانه بدهید.

کفپوش های اپوکسی بسیار مناسب و می توان گفت بهترین گزینه برای انتخاب در منزل می باشند و فضای زندگی و خانه شما را بسیار چشم گیر‌ و براق نشان می دهند با تمامی مزایای گفته شده ، انواع کفپوش اپوکسی برای منزل نیز با مشکلات زیاد و متفاوتی است که به عنوان مثال فرایند راه اندازی و نصب کفپوش کمی طولانی می باشد و هم چنین تعمیر آن کمی سخت است.

کفپوش پلی یورتان

ترکیبات ساخت و نحوه تولید کفپوش پلی یورتان

هنگامی که پلی ال ها و پلی ایزوسیانات را تحت یک واکنش شیمیایی افزایشی قرار می دهند، کفپوش پلی یورتان ایجاد می شود ( یک ایزوسیانیت با دو عامل و یک گروه از پلی ال هیدروکسیلی). نکته ی بسیار جالب و مهم این است که پلی ال ها و پلی ایزوسیانات ها بسیار متنوع و با ترکیبات متنوعی موجود هستند.

بنابراین تنوع، سختی و انعطاف پذیری کفپوش پلی یورتان و همچنین کاربرد آن نیز بسیار زیاد است. به عنوان مثال در ساختار پلی یورتان اگر از ایزوسیانات حلقوی استفاده شود، خواص شیمیایی کفپوش ارتقا و بهبود می یابد. اگر از پلی ال هایی با زنجیرهای بلند استفاده شود، انعطاف پذیری کفپوش افزایش می یابد.

مزایای کفپوش های پلی یورتان

 •   کفپوش پلی یورتان بدون حلال است.
 •   چسبندگی بالا با انواع سطوح مانند، ستون بتنی، فلزی و سطوح چوبی را دارد.
 •   مقاوم بودن در برابر اشعه ی نور خورشید و اشعه ی ماورا بنفش.
 •   میزان مقاومت سایشی آن با تغییر در ساختار پلی ال قابل تغییر است. اما به طور کلی مقاومت سایشی این نوع از کفپوش، بسیار بالا می باشد. و از مزایای کفپوش پلی یورتان محسوب می شود.
 •   انعطاف پذیر بوده و از ویژگی عدم شکنندگی نیز برخوردار است.
 •   کفپوش های پلی یورتان با محیط زیست سازگار بوده و همچنین قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای نیز دارد.
 •   اجرای کفپوش، بسیار آسان و بی دردسر است.
 •   سطح کفپوش پلی یورتان براق و زیباست. اما با تغییر و افزودن ترکیباتی می توان سطح کفپوش را به سطحی مات و نیمه براق نیز تغییر داد.
 •   مقاوم در برابر انواع مواد شیمیایی، اسیدها، بازها و ضربات گوناگون است.
 •   بسیار متنوع است و همین امر انتخاب شما را آسان تر می کند. از انواع گوناگون این نوع کفپوش می توان به ورزشی، صنعتی، پلی یورتان های ضد جرقه، کفپوش پلی یورتان ضد خش، ضد باکتری و… اشاره کرد.
 •   آنتی باکتریال و آکوستیک از دو ویژگی منحصر بفرد این نوع کفپوش هستند.
 •   به آسانی و با کمترین هزینه قابل شست و شو می باشد.

کاربردهای کفپوش پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان، مناسب ترین و بهترین گزینه برای پوشاندن سطوحی است که در معرض ضربه های زیاد و سنگین قرار می گیرند.

 • پارکینگ های منازل و پارکینگ های عمومی.
 • کارگاه ها
 • انبارها
 • کارخانه ها
 • مراکز تجاری
 • مراکز فروشگاهی
 • کف سالن های ورزشی

در چه مکان هایی و چرا از کفپوش پلی یورتان استفاده کنیم؟

اگر به دنبال کفپوشی ضد خش و ضد گرد و غبار هستید، بهتر است که کفپوش پلی یورتان را مد نظر داشته باشید. از ویژگی های بارز و کاربردی این نوع کفپوش می توان به کشسانی و انعطاف پذیری و مقاومت نوری بالای آن اشاره کرد. از طرفی کفپوش های پلی یورتان گزینه ی بسیار مناسبی است برای محیط هایی که تنش های زیادی بر سطح وارد می شود و مکان های که هیچ گونه سقفی ندارند.

اجرای کفپوش پلی یورتان

بسیاری از سازندگان برای نصب کفپوش تمایل بسیاری به نصب کاشی ، سرامیک و انواعی دیکر از کفپوش ها دارند که این مسئله بسیار غلط می باشد تا زمانی که کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان که بهترین نوع کفپوش صنعتی می باشد که دارای مزایایی بسیار فوق العاده و زیبا اصلا نیازی به فکر کردن در مورد پوشاننده های قدیمی نیست.

وقت آن رسیده است که در مورد اجرای کفپوش پلی یورتان مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم. اول از همه ساخت واقعی آن یا پخت می باشد که از سطح شروع می شود که تا زمان راه اندازی و نصب باید کنترل شود که ساخت آن از کنترل خارج نشده و در صورت کنترل نداشتن ممکن است یکدست ساخته و پخته نشود‌.

اجرای کفپوش پلی یورتان

نحوه اجرای کفپوش پلی یورتان چگونه است؟

از آنجا که کفپوش پلی یورتان مجهز به دو جز رزین و سخت کننده است، طی مراحلی هر دو جز ترکیب شده و به مرحله ی پخت می رسند. سطحی که آماده شده است بسیار سخت، بادوام و مقاوم است. اکنون مرحله اجرا رسیده، اجرای کفپوش های پلی یورتان بسیار ساده، مقرون به صرفه و بی دردسر است.

مرحله ی اجرا، خیلی زمان بر نیست. نکته ی خیلی مهم شرایط، کیفیت و آماده سازی لایه و سطح زیرین کفپوش است. رعایت نکات زیر به هنگام اجرا بسیار مهم است:

 •   کف بتنی که قرار است در لایه ی زیرین قرار بگیرد، رطوبت 4% داشته باشد.
 •   هیچ گونه خلل، فضای خالی و حبابی هم در بتن وجود نداشته باشد.

تفاوت کفپوش اپوکسی و پلی یورتان

 1. کفپوش پلی یورتان در برابر نور خورشید بسیار مقاوم است، اما کفپوش اپوکسی در برابر اشعه ی خورشید، تخریب شده و به شکل گچی در می آید.
 2. کف پوش اپوکسی در مقایسه با کفپوش پلی یورتان شکننده تر و تردتر است.
 3. سختی پلی یورتان کمتر از کفپوش اپوکسی است.
 4. مقاومت سایشی کفپوش پلی یورتان نیز از اپوکسی بالاتر است و به همین دلیل این نوع کفپوش مقداری از نیروی وارد شده را جذب می کند.
 5. کفپوش اپوکسی بر خلاف کفپوش پلی یورتان در برابر لاکتیک اسید مقاوم نیست. اما همین کفپوش در برابر سولفوریک اسید مقاومت بیشتری نسبت به پلی یورتان نشان می دهد. این دو ویژگی باعث می شود که از کفپوش پلی یورتان در صنایع لبنی و از کفپوش اپوکسی در صنایع شیمیایی مانند باتری سازی استفاده کنند.
 6. کفپوش پلی یورتان در برابر رطوبت حساس تر است.

کفپوش پلی یورتان برای اماکن

با این حال که تمامی این عوامل غیر قابل پیش بینی بوده ، ممکن است در طول روند نیز مشکلاتی متفاوت تر و بد تر ایجاد شود به همین دلیل وظیفه پیمانکار می دانیم که گرد و غبار، دما، رطوبت را محاسبه کند تا کیفتی عالی حاصل شود و حتی پیمانکار باید از حضور پشه و هرگونه حشرات را بر روی سطح نهایی، جلوگیری نماید.

اگر تمامی مراحل به درستی ، با نظم انجام شود که بستگی به طرز برنامه ریزی پیمانکار می باشد و در نهایت باعث می شود بهترین محصول عرضه گردد. رزین پلی یورتان در سیستم کفپوش پلی یورتان ورزشی ، اجازه اجرای سیستم هایی شبیه رزین اپوکسی را داراست که مزایای هر دو متفاوت است.

کفپوش پلی یورتان زمین تنیس

روکش پلی یورتان

روکش پلی یورتان تشکیل شده از یک رزین ضخامت بسیار کم بوده یعنی به صورت کاملا دقیق کمتر از ۵۰۰ میکرون می باشد ، معمولا به صورت غلطکی رزین را در آخر کار اعمال می کنند که این رزین ها شامل پوشاننده اولیه و یک یا دو پوشاننده پس از اعمال پوشاننده قبلی می باشد.

حال وقت اعمال پرایمر می باشد که همیشه پرایمر را زمانی اعمال می نماییم که لایه های ‌پوشاننده اعمال شده باشد منظور ما از تاکید این مسئلخچه این است که اگر در انجام کار وقت صرف نشود نتیحه ای عالی حاصل نمی شود.

کفپوش پلی یورتان صنعتی

به طور مثال از لحاظ مقاومت شیمیایی و مقاومت نسبت به اشعه ماورا بنفش می باشند که البته، کفپوش پلی یورتان مانع نفوذ اشعه ماورا شده و منظور از این مزیت جالب این است که می توان این کفپوش را در خارج از محیط، مثلا خانه، گاراژ و مکان هایی که در معرض نفوذ اشعه ها و نور خورشید هستند استفاده نمود بدون آن که متوجه خرابی، شکستگی، آتش گرفتن بر اثر نور زیاد، گرما و سایش و مشکلاتی دیگر.

رنگ کفپوش پلی یورتان صنعتی مقاوم نسبت به تنش های سبک و متوسط فیزیکی و حتی شیمیایی بوده ، به که منظور مناسب  بودن برای استفاده در پارکینگ ها ، انبار ها و مکان هایی دیگر که بر روی کف فشار وجود دارد است.

رزین پلی یورتان

البته چسبی که برای پلی یورتان نیز استفاده می شود بسیار حائض اهمیت بوده یعنی باید حلال باشد تا پوششی زیبا تر با عملکردی بالاتر حاصل کند و همچنین چسب بر ویژگی انعطاف پذیری تاثیر داشته و این ویژگی را بالا می برد . یکی از انواع پوشاننده ها رزین پلی یورتان، آلیفاتیک دو جز می باشد که فوق العاده مناسب برای اتمام و حفاظت از کف پلیمری بوده و ویژگی مقاوم بودن نسبت به سایش را افزایش می دهد، مقاومت شیمیایی بالایی را حاصل می نماید.

اگر زمان خشک شدن کفپوش پلی یورتان زیاد طول کشید نگران نباشید زیرا عمر آن طولانی تر خواهد بود و با علائم متفاوتی می توانید بفهمید که کفپوش خشک شده است . بهترین راه برای اعمال کفپوش پلی یورتان صبر و حوصله شمایت برای دستیابی به نتیجه ای عالی ، پس عجله نداشته باشید‌.

رنگ پلی یورتان

رنگ پلی یورتان که جز از آن آلیفاتیک است بسیار مناسب برای استفاده در موضوع کفپوش برای وسایل نقلیه سبک ، همچنین تردد عابر پیاده و صنایع سبک می باشد. شاید جالب باشد بدانید می توانیم سیستم کفپوش پلی یورتان معطر را نیز در درون رنگ ها یا رزین ها برای شما مشتری گرامی اعمال کنیم که اعمال آن با ماله دندانه دار و یک روند هوا گیری توسط غلتک مشخصی سطح را صاف می کنیم و باید بدانید که اگر آغازگر را با استفاده از پرایمر صحیح استفاده کنید باعث می شود که حبابی به وجود نیامده و نیازی به هوا گیری نیز نباشد.