کفپوش مقاوم صنعتی، دسته ای از کفپوش صنعتی است که تحت ضربه‌های سنگین، فشار و ترافیک، مواد شیمیایی و یا شرایط سخت مشابهی قرار دارد. مقاومت این کفپوش‌ها مهم‌ترین مسئله‌ای است که در این شرایط مورد بحث مهندسین و صاحبان صنایع قرار می‌گیرد. در ادامه درمورد کفپوش صنعتی مقاوم، کاربرد آن در صنعت و انواع آن با جزییات دقیق صحبت خواهیم کرد.

عکس کفپوش صنعتی مقاوم در کارخانه

کفپوش مقاوم در چه صنعت‌هایی استفاده می‌شود؟

  • کارخانه‌، تعمیرگاه و تولیدی‌
  • بیمارستان، مطب و مراکز بهداشتی
  • صنایع نظامی و مراکز امنیتی
  • آشیانه هواپیما
  • نمایشگاه خودرو
  • پارکینگ مجتمع های تجاری، پاساژ و مسکونی
  • کافی شاپ و رستوران
  • آشپزخانه صنعتی و مرکز تولید غذا
  • سردخانه و مرکز نگهداری مواد غذایی
  • انبار
کفپوش مقاوم صنعتی در انبار کارخانه

چه کفپوش هایی به عنوان کفپوش مقاوم صنعتی استفاده می‌شوند؟

کفپوش اپوکسی و پلی یورتان مهمترین روکش هایی هستند که به عنوان مقاوم کننده در کفپوش‌ها استفاده می‌شوند که با عنوان کفپوش اپوکسی صنعتی و کفپوش پلی یورتان شناخته می‌شوند. در ادامه این کفپوش ها را بررسی خواهیم کرد.

کفپوش اپوکسی

این کفپوش یک کفپوش بسیار مقاوم است که از مواد شیمیایی پلیمری ساخته می‌شود. کفپوش اپوکسی در صنایع مختلف پتروشیمی، نفت، گاز، نظامی، خودروسازی، غذایی، فولاد، پارکینگ، بیمارستان و… استفاده می‌شود. این کفپوش از مقاومت و زیبایی فوق‌العاده‌ای برخوردار است. از ویژگی‌های مهم آن می‌توان به مقاوم در برابر ضربه و ترافیک بالا، عایق الکتریکی، مقاومت در برابر حریق، مقاومت شیمیایی، آنتی باکتریال و افزایش طول عمر کف محیط اشاره کرده.

کفپوش پلی یورتان

ه طور مثال از لحاظ مقاومت شیمیایی و مقاومت نسبت به اشعه ماورا بنفش می باشند که البته ، کفپوش پلی یورتان مانع نفوذ اشعه ماورا شده و منظور از این مزیت جالب این است که می توان این کفپوش را در خارج از محیط ، مثلا خانه ، گاراژ و مکان هایی که در معرض نفوذ اشعه ها و نور خورشید هستند استفاده نمود بدون آن که متوجه خرابی ، شکستگی ، آتش گرفتن بر اثر نور زیاد، گرما و سایش و مشکلاتی دیگر. رنگ کفپوش پلی یورتان صنعتی مقاوم نسبت به تنش های سبک و متوسط فیزیکی و حتی شیمیایی بوده ، به که منظور مناسب  بودن برای استفاده در پارکینگ ها ، انبار ها و مکان هایی دیگر که بر روی کف فشار وجود دارد است.

کفپوش مقاوم صنعتی اپوکسی صنایع غذایی و لبنی

کفپوش مقاوم کارخانه

کفپوش مقاوم صنعتی اپوکسی صنایع غذایی و لبنی

کفپوش مقاوم کارخانه

کفپوش مقاوم انبار

کفپوش مقاوم صنعتی اپوکسی صنایع غذایی و لبنی

کفپوش های پلی یورتان یکی از پر مصرفترین نوع کفپوش ها برای کارخانه ها و انبارها به شمار می آیند که نوعی پلیمر محسوب می شوند. کفپوش پلی یورتان برای انبار از آن جهت مناسب است که قابلیت تحمل وزن های بسیار سنگین را داشته و در برابر نور خورشید، حرارت و مواد شیمیایی خراب نمی شود. این نوع کفپوش ها نسبت به محصولات مشابه خود از قیمت های پایینتری نیز برخوردار می باشند. از دیگر مزیت های کفپوش های پلی یورتان مقاومت فوق العاده عالی آنها در برابر ضربه و ترک خوردگی است.

کفپوش مقاوم پارکینگ

کفپوش مقاوم صنعتی اپوکسی صنایع غذایی و لبنی

کفپوش اپوکسی پارکینگ از انواع کفپوش اپوکسی و انواع کفپوش پارکینگ است است که می‌توان آن را به سادگی در سطوحی که بتنی هستند، اجرا کرد. کفپوش اپوکسی پارکینگ بصورت بدون درز و یکپارچه هستند. از ویژگی منحربه فرد کفپوش اپوکسی پارکینگ می‌توان به چسبندگی فوق‌العاده‌ای به سطوح بتنی، سنگی، سرامیکی و فلزی اشاره کرد. مقاومت در برابر مواد شیمیایی، مواد شوینده، آتش سوزی، قارچ و باکتری از دیگر ویژگی‌های این نوع کفپوش‌ها می‌باشد. نگهداری کفپوش اپوکسی پارکینگ آسان و ارزان است. تنوع طرح‌ها و رنگ‌های کفپوش اپوکسی پارکینگ نسبتا زیاد و مختلف است و حتی امکان خط‌کشی بروی این کفپوش‌ها وجود دارد. دوام کفپوش اپوکسی پارکینگ بسیار بالا است. به همین جهت برای کف‌های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کفپوش ورزشی

کفپوش مقاوم صنعتی اپوکسی صنایع غذایی و لبنی

انتخاب کفپوش مناسب برای اماکن ورزشی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. یک کفپوش ورزشی باید دارای مقاومت و استحکام خوبی بوده و از طرفی دیگر استانداردهای لازم برای ورزش کردن راداشته باشد. کفپوش ورزش پلی یورتان یکی از بهترین محصولاتی است که می توان در کف سالن های ورزشی به کار برد. عوامل متعددی وجود دارد که سبب می شود این نوع محصولات طرفداران بسیاری را به خود جذب نمایند. مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی مختلف نظیر قارچ ها و باکتری ها، مواد شیمیایی، حرارت و غیره از جمله مزایای این نوع کف پوش ها به شمار می آید. به همین خاطر است که ازانواع کفپوش اپوکسی با طرح ها و ضخامت های گوناگون برای سالن های ورزشی استفاده می کنند. این نوع پوشش های کف سالهاست که امتحان خود را پس داده و رضایت مشتریان خود را به همراه داشته‌اند.

کفپوش مقاوم آشپزخانه صنعتی

کفپوش مقاوم صنعتی اپوکسی صنایع غذایی و لبنی

مناسب ترین کفپوش آشپزخانه صنعتی کفپوش اپوکسی است که در وهله اول از لحاظ بهداشتی معیارهای مورد نیاز را داشته باشند و ثانیا مقاومت بسیار زیادی داشته باشد. از جمله این معیارها می توان به ضد باکتریال بودن و قابلیت شستشو آسان اشاره کرد. از آنجا که کف این اماکن در معرض روغن های مختلف و آلودگی های گوناگون قرار می گیرند، باید چندین بار در روز آنها را به خوبی نظافت کرد. این پوشش ها باید از موادی ساخته شده باشند که در برابر رطوبت و ریخته شدن مواد شیمیایی بر روی آنها آسیب نبینند. تا به راحتی بتوان آن ها را با مواد شیمیایی شستشو داد. داشتن مقاومت خوب در برابر حرارت و سنگینی بار نیز از جمله ویژگی‌هایی است که یک کفپوش خوب برای آشپزخانه صنعتی از آن برخوردار می باشد. از لحاظ ظاهری نیز بهترین کفپوش برای یک آشپزخانه صنعتی باید ساده و شیک بوده و دارای رنگ روشنی باشد که آلودگی بر روی آن مشخص شود.

کفپوش مقاوم پتروشیمی و پالایشگاه نفت و گاز

کفپوش مقاوم صنعتی اپوکسی صنایع غذایی و لبنی

مقاومت فیزیکی و شیمیایی سطح، اهمیت ویژه‌ای در پالایشگاه و پتروشیمی دارد. کفپوش اپوکسی با ایجاد یک لایه به کف پالایشگاه نفت و گاز، بتن را صاحب یک لایه مقاوم در برابر مواد شیمیایی می‌کند که سطح را حتی توسط سخت ترین و خورنده‌ترین مواد شیمیایی که می تواند روی آن اثر بگذارد مقاومت می‌کند . با آسان‌تر شدن تفکیک، تمیز کردن و مهار مواد خطرناک، این کفپوش ها مقاومت در برابر مواد شیمیایی به ایمن ماندن امکانات، کارمندان، جامعه اطراف و محیط زیست کمک می کند. حتی وقتی اجسام سنگین به طور مداوم به اطراف روی زمین منتقل می شوند، سطح کف رزین 100% جامد دوام بسیار بالایی را خواهند داشت. از مزایای خاص کفپوش پالایشگاه نفت و گاز مقاومت در برابر مواد شیمیایی مقاومت در برابر حرارت، داشتن سطح ضد لغزش، مرزبندی ایمنی، کاهش تعمیر و نگهداری سیستم ها، بهبود پیشگیری از زنگ زدگی، بهبود عملکرد فرآیندی، جلوگیری از آلودگی و تولید ذرات تفکیک تحلیلی، بهبود مقاومت در برابر: اکسیداسیون ضد اسید، فسفریک اسید، نیتریک استون، آمونیاک اسید، سولفوریک و… می‌توان اشاره کرد.