کفپوش اپوکسی پوست پرتقالی

کفپوش پوست پرتقالی حالتی پیش می‌آِید که کفپوش، حالتی مواج ناصاف به خود می‌گیرد و دقیقا چیزی شبیه به پوست پرتقال می‌شود.

در کفپوش های اپوکسی و رزینی، حالت پوست پرتقال لزوما چیز بدی نیست و بستگی به انتظارات کارفرما از پروژه دارد. این مسئله اغلب می تواند بسیار مطلوب باشد زیرا می‌تواند اثر ضد لغزشی سبکی ایجاد کند. با این حال اگر انتظارات روشنی از آنچه مشتری به دست می آورد تعیین نشده باشد، می تواند به یک موضوع اختلاف بین پیمانکاران و مشتریان تبدیل شود.

چرا حالت پوست پرتقالی ایجاد می‌شود؟

حالت پوست پرتقالی معمولا بر روی پوشش‌های نازک (کمتر از 2 میلی‌متر) ظاهر می‌شود و راه حل عدم تشکیل آن، ایجاد کفپوش اپوکسی با ضخامت بیشتر است. اما به هر حال ممکن است به دلایل مختلف، توجیهی برای ضخیم‌تر کردن پوشش نداشته باشیم.

دلایل ایجاد حالت پوست پرتقالی

چسبندگی

چسبندگی احتمالاً مهمترین عامل ایجاد کفپوش اپوکسی پوست پرتقالی است. محصولات ضخیم و با چسبندگی بالا معمولاً سخت تر روی کف می‌نشیند و پایدار می‌شود، بنابراین احتمال ایجاد اثر پوست پرتقال در آن‌ها بیشتر است. معمولاً برای نازک شدن محصول و در نتیجه کاهش چسبندگی، حلال اضافه می شود. با این حال، استفاده از محصولات با حلال بالا می تواند اثرات نامطلوب دیگری مانند حباب و بوهای نامطبوع در کفپوش ایجاد کند.

در مورد چسبندگی خوب است به یاد داشته باشید که دما بر محصول و خروجی نهایی تأثیر می گذارد. دماهای گرم باعث می شود محصول مانند آب سیال شود در حالی که دمای سرد باعث می شود محصول رزین کمتر و سخت‌تر جریان یابد. علاوه بر دمای اتاق، بتن و زیرسازی نیز بر میزان چسبندگی تأثیر می گذارد.

ابزارهای مورد استفاده

ابزارهای مورد استفاده در اجرای پروژه کفپوش اپوکسی نیز نقش مهمی در ایجاد و یا عدم ایجاد حالت پوست پرتقالی دارد. اگر محصول را با غلطک بمالید، غلطک‌های پشمی ضخیم در مقایسه با غلتک های کوتاه، اثر پوست پرتقال شدیدتری به جا می گذارند. با این حال، یکی از معایب استفاده از غلتک کوتاه این است که آن‌ها تمایل به نگهداری محصول کمتری دارند. می توان در نهایت از یک لایه بسیار نازک استفاده کرد که مستعد لایه برداری بوده و خیلی سریع سائیده می شود.

وضعیت زیرسازی و کف سازی

آخرین عاملی که می تواند بر ایجاد و یا عدم ایجاد بافت پوست پرتقالی تأثیر بگذارد، وضعیت سطح زیرین و کفسازی است. گاهی ممکن است بافت پوست پرتقال در طول پوشش پرایمر شکل گرفته باشد. افزودن هر پوششی روی آن به سادگی بافت موجود را بزرگتر و واضح‌تر می کند. به همین ترتیب، یک سطح بسیار براق نیز می‌تواند باعث ایجاد بافت پوست پرتقال شود، زیرا پوشش تازه به دلیل کشش سطحی پایین‌تر نمی‌تواند به درستی بر روی کف بچسبد.

چطور از ایجاد حالت پست پرتقالی جلوگیری کنیم؟

یک راه حل آسان برای عدم دچار به حالت پوست پرتقالی این است که محصول را به طور یکنواخت با یک اسکاج مالیده و پخش کنید. سپس شخصی که کفش های میخ دار دارد باید محصول را با یک غلتک مو کوتاه بچرخاند تا آثار اسکاج از بین برود. این کار شما کمک کند تا در نهایت یک بافت یکنواخت حاصل شود.

یکی از بهترین روش‌ها برای به حداقل رساندن بافت پوست پرتقال، استفاده از تفنگ اسپری بدون هوا است. با این حال استفاده و نگهداری صحیح از تجهیزات بدون هوا به خودی خود یک هنر و کار سخت است و تنها کارکنان مجرب حرفه‌ای ادر به دستیابی به بافت مناسب با این روش هستند.

اجرای پروژه کفپوش اپوکسی و دریافت مشاوره رایگان

در این مطلب راجع به کفپوش اپوکسی پوست پرتقالی، دلیل ایجاد آن و همچنین نیاز یا عدم نیاز به این حالت با هم صحبت کردیم. شما عزیزان می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و اجرای پروژه کفپوش اپوکسی خود با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید. از شنیدن صدای شما خرسند خواهیم شد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.