یکی از موضوعات مهم برای ساختمان‌های چند طبقه و پارکینگ های طبقاتی، کف سازی پارکینگ است.  پارکینگ ها از جمله مکان هایی هستند که در صورت قرار گرفتن در مکان های شلوغ  مانند هتل، فشار زیاد چندین هزار ماشین را تحمل می کنند. انجام کفسازی پارکینگ برای اینگونه مکان ها باعث می شود تا پارکینگ به تعمیر دوباره نیاز نداشته باشد. در غیر این صورت ممکن است اتفاقات ناخوشایندی صورت گیرد. اتخاب کفپوش پارکینگ با کیفیت، بر طول عمر ساختمان بسیار تاثیر گذار است.

برای کف سازی پارکینگ که یکی از انواع کف سازی صنعتی است، روش های متعددی وجود دارد که چند نمونه از آنها را ذکر می کنیم تا بیشتر با آنها آشنا شوید. کفسازی پارکینگ سه روش مختلف دارد که هر کدام دارای ویژگی ها و خصوصیات خاص خود هستند.

روش اول روش بتن سخت پارکینگی است. از آنجایی که بتن سخت باید به صورت پودر بر روی بتن تازه و با استفاده از ابزارهای مخصوص بتن ریزی ریخته شود، این روش  برای پارکینگ هایی که بتن ریزی صورت نمی گیرد به هیچ عنوان استفاده نمی شود. با استفاده از روش بتن سخت می توان در مدت زمان کم برای بزرگترین پارکینگ نیز کف سازی انجام داد.

حداقل فضایی که می توان با استفاده از این روش کف سازی انجام داد روزانه ۵۰۰ متر مربع می باشد. در روش بتن سخت، اجرا و طراحی علامت هایی بر روی کف مانند راهنمایی و هشدار وجود دارد که مربوط به هدایت خودروها در پارکینگ می شود. با این وجود دیگر نیازی به تابلو های شماره گذاری مختلف در جایگاه پارک ماشین نخواهد بود. روش بتن سخت برای کفسازی پارکینگ دارای مزیت های زیادی از جمله موارد زیر می باشد.

  1. یکسان بودن کف پارکینگ
  2. یکدست شدن کف پارکینگ به دلیل روش های جدید بتن ریزی
  3. دارای مقاومت سایشی بالا
  4. دارای تحمل فشار زیاد خودرو ها

دلایلی که باید برای کف سازی پارکینگ خود از روش بتنی استفاده کنید این موارد است. کفپوش بتنی برای پارکینگ ضد لغزش بوده و در همه شرایط مرطوب و خشک کاملا ایمنی برای عابر پیاده و وسایل نقلیه است. این کفپوش در برابر صدمات ناشی از آب، نمک زدایی و پتروشیمی کاملا مقاوم است. همچنین در برابر شرایط مختلف مانند یخ زدگی، ذوب و گرمای شدید مقاومت بالایی دارد. همانطور که گفته شد این کفپوش، گزینه هایی برای خط کشی و فلش های جهت دار نیز دارد.

کف سازی پارکینگ چگونه انجام میشود؟

روش بعدی برای کف سازی پارکینگ کفپوش اپوکسی است. اگر پارکینگ های مختلفی را تا به حال مشاهده کرده باشید در برخی از آنها متوجه یک سری تغییرات رنگ و کثیف شدن آن می شوید. کف بسیاری از پارکینگ های قدیمی به دلیل روغن و بنزین لاستیک های ماشین ظاهر خود را از دست داده و کثیف شده است.

برای حل این گونه مشکلات در کف  پارکینگ روش های پیشرفته تری برای کفسازی پارکینگ انجام شده است. کفپوش اپوکسی پارکینگ مهمترین تغییری است که برای حل این مشکل انجام شده است. روش کفپوش اپوکسی پارکینگ مزیت های بیشتری نسبت به روش بتن سخت دارد که از جمله به موارد زیر اشاره می شود.

  1. عدم جذب روغن بنزین و آلودگی
  2. کفپوش ضد آب
  3. آسان بودن نظافت و شستشو کف پارکینگ
  4. نورانی شدن پارکینگ به دلیل نوع مواد به کار رفته و همچنین صرفه جویی در مصرف برق
  5. تنوع رنگی بسیار بالا 

کفپوش اپوکسی پارکینگ

کفپوش اپوکسی پارکینگ به دلیل مواد به کار رفته در آن حالت چسبندگی داشته و به کف پارکینگ می چسبد. یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت کفپوش اپوکسی که باعث می شود افراد بیشتری به استفاده از آن ترغیب شوند استفاده از آرم و لوگو مخصوص هنگام اجرای آن است اکثر صاحبان مراکز خرید و هتل به دلیل اینکه یک تبلیغ جزئی برای شرکت خود داشته باشند از روش کفپوش اپوکسی برای کف پارکینگ استفاده میکند روش سوم در کف سازی پارکینگ روش پلی پورتان است که همه ویژگی های کفپوش اپوکسی را دارد. این روش نسبت به دو روش دیگر دارای هزینه بیشتری بوده به طور معمول در رستوران ها و هتل های بسیار لوکس استفاده می شود.

کفسازی مناسب برای پارکینگ

روش کفپوش پلی پورتان، برای بسیاری از پارکینگ های روباز که در فضاهای بزرگ وجود دارد قابل استفاده است. این کفپوش برای کف سازی پارکینگ بسیار مناسب بوده و در برابر نور خورشید دارای مقاومت بسیار بالایی است.  پارکینگ‌های اتومبیل و خودرو بخش مهم ساختمان است که تقریباً همه عناصر سازه در آن معمولاً در معرض دید عموم قرار دارند.

سازه های کف پارکینگ با چالش های زیادی مانند فشار سنگین رفت و آمد خودروها، ریزش مواد شیمیایی آنها بر سطح کف پارکینگ و همچنین تنش های حرارتی همراه است. از لحاظ طراحی پارکینگ، کف سازی آن و انتخاب کفپوش مناسب پارکینگ با حجم ترافیک یک بخش بسیار مهم برای آن است. لازم به ذکر است که برای کف سازی پارکینگ مراکز اداری و تجاری باید از روش‌های مخصوص به آن را استفاده کرد.