کفپوش اپوکسی ضد لغزش

یکی از نگرانی های اولیه در مورد کفپوش اپوکسی یا هر پوشش دیگری مخصوصا برای محیط‌های که رفت و آمد و ترافیک پیاده بیشتری دارند، این است که در هنگام خیس شدن چقدر ممکن است لغزنده باشد و چطور می‌توان کفپوش را ضد لغزش کرده و از خطرهای احتمالی جلوگیری کنیم. این موضوع در بیمارستان‌های و محیط‌های صنعتی خود را بیشتر نشان می‌دهد چرا که هر لغزشی ممکن است به اتفاقات جبران ناپذیری منتهی شود.

از آنجایی که کفپوش های رزینی کف مانند اپوکسی، پلی اورتان و پلی اوریا غیر متخلخل هستند، سطح ایجاد شده می تواند بسیار صاف و در برخی موارد تقریباً مانند شیشه باشد. این کفپوش در حالت خشکی و حالتی که آب و یا ماده لغزنده‌ای روی آن نریخته است بسیار خوب است، اما گاهی اوقات با ورود آب، گل، روغن یا برف می‌تواند لغزنده شده و مانند یک پیست یخ لغزنده عمل کند.

با توجه به مسائلی که درمورد آن صحبت کردیم، در ادامه ابتدا بررسی می‌کنیم که در چه شرایطی به کفپوش ضد لغزش نیاز داریم و سپس انواع کفپوش اپوکسی ضد لغزش را بررسی خواهیم کرد.

رنگ ضد لغزش کفپوش چیست؟

رنگ کف ضد لغزش یک پوشش کف اپوکسی 100٪ جامد با ساختار بالا با افزودنی ماسه سیلیس درجه بندی شده است. بسیاری از رنگ‌های کف موجود در بازار بر پایه آب هستند و یا با حلال‌ها بریده می‌شوند تا پوشش خود را افزایش دهند، این تکنیک اما باعث پوسته پوسته شدن یا سایش رنگ پس از چند ماه می‌شود. ما اما این مشکل را حل کرده‌ایم و با رنگ کف اپوکسی بهبد صنعت پارسا به شما تضمین می‌شود که کیفیتی ماندگار داشته باشید.

انواع کفپوش ضد لغزش

برای فضاهایی مانند بیمارستان‌ها و محیط‌های صنعتی، داشتن کفپوش ضذلغزش اهمیت دوچندانی نسبت به سایر محیط‍‌ها دارد. در ادامه با توجه به نیازمندی، 3 مدل مواد افزودنی که برای ضذلغزش شدن کفپوش اپوکسی بر روی سطح ریخته می‌شود را با هم بررسی خواهیم کرد.

ضد لغزش ریز

در این حالت، ریز ماسه سیلیس در سرتاسر پوشش طراحی شده برای افزودن خواص ضد لغزش و در عین حال حفظ سطح صاف و براق تا حد امکان پخش می‌شود.

ضد لغزش متوسط

این حالت برای شرایطی است که امکان لغزش در محیط آنچنان زیاد نیست ولی به هر حال احتمال بیشتری نسبت به حالت قبل دارد. بنابراین افزودنی کفپوش، کمی سنگین تر از نرم بوده ام به اندازه حالت درشت نیست. این ترکیب یک روکش بافت ایجاد می کند که چسبندگی کافی برای جلوگیری از اکثر تصادفات، حتی در شرایط مرطوب را فراهم می کند.

ضد لغزش درشت

بالاترین درجه پوشش ضد لغزش ما، این ترکیب محافظت استثنایی است که در شرایط خشک ارائه می‌شود و در برابر اکثر لغزش ها در شرایط خیس و مرطوب مقاومت می کند. این افزودنی درشت ما باعث ایجاد یک روکش بافتی می‌شود، بنابراین اغلب در مناطقی که ایمنی شرط اول کار است و امکان لغزش در همه حالات وجود دارد، استفاده می‌شود.

آیا به یک افزودنی ضد لغزش اپوکسی نیاز دارید؟

آب و هوا

اولین نکته‌ای که هنگام تصمیمگیری درمورد استفاده یا عدم استفاده از کفپوش ضد لغزش باید به آن فکر کنید، آب و هوای محیطی است که در آن قصد کار یا زندگی دارید. اگر فضای شما، همیشه مرطوب و خیس است و امکان ورود این خیسی به کفپوش شما وجود دارد، بنابراین احتمال خطر افزایش پیدا می‌کند و بهتر است که شما از کفپوش اپوکسی ضد لغزش استفاده کنید. اما اگر محیطی همیشه خشک دارید، ممکن است اپوکسی ضدلغزش کمتر به کار شما بیاید.

نوع پروژه و محیط کار شما

نکته دیگر نحوه برنامه ریزی شما برای استفاده از کف است. اگر همیشه درگیر پروژه هایی هستید که می تواند شامل مایعات ریخته شده مانند روغن، ضد یخ، مواد شیمیایی یا غیره باشد که می تواند خطر سقوط را ایجاد کند، یک افزودنی ضد لغزش به شما کمک می کند. باز هم، هیچ چیزی مانند تمیز کردن فورا نشت‌ها وجود ندارد که باعث کاهش تصادفات ناشی از لغزش شود و نیازی به سطحی غیر لغزنده نباشد.

نوع کفپوشی که استفاده کرده اید

نوع سیستم پوشش کفی که نصب می کنید نیز می تواند یک عامل باشد. اگر کفی را بدون تراشه رنگ یا مواد دیگر مانند کوارتز انتخاب کنید، سطح بسیار صافی خواهید داشت که در هنگام خیس شدن بیشترین میزان لغزنده بودن را دارد. با این حال، یک کف با کاربرد تراشه‌های رنگی ¾ تا تمام رنگ، زمانی که روی آن با پلی اورتان یا پوشش اپوکسی نازک شده یا پلی اوره پوشانده شود، بافت کمی نامنظم ایجاد می‌کند. این بافت نامنظم می تواند چسبندگی بیشتری را در یک محیط مرطوب فراهم کند که یک کف صاف نمی تواند.

افزودنی های بدون لغزش برای کفپوش های پارکینگ

مواد افزودنی که کفپوش اضافه می‌شود در واقع همان چیزی که است خاصیت ضد لغزندگی را به آن اضافه می‌کند. در ادامه برخی از افزودنی‌هایی که در نهایت منجر به ایجاد یک کفپوش اپوکسی ضدلغزش می‌شود را با هم بررسی خواهیم کرد.

سنگ ریزه پلیمری

توصیه شده ترین افزودنی برای ایجاد سطحی بدون لغزش برای اپوکسی، سنگ ریزه پلیمری آسیاب شده مانند کوسه گریپ است. این شن از دانه های پلیمری میکرونیزه بسیار کوچک تشکیل شده است که برای پا و پوست کاملا بی‌خطر هستند و هیچ حساسیتی برای افراد ندارد. این افزودنی هنگامی که به یک کفپوش اضافه می شود، شفاف می شود و هنگامی که با پوشش نهایی کف شما مخلوط می شود، برجستگی های بسیار کوچکی برای چسبندگی ایجاد می کند که در وافع همان چیزی است که خاصیت کفپوش اپوکسی ضذ لغزش را ایجاد می‌کند.

از آنجایی که سنگ ریزه یاد شده، محصولی بسیار کوچک است، با پوشش کف نازک مانند پلی اورتان به خوبی کار می کند.

اگر روکش نهایی شما مانند اپوکسی 100٪ جامد یا محصول پلی اوره کمی ضخیم تر است،، پس باید از سنگ ریزه پلیمری کمی بزرگتری نیز استفاده کنید. شن میکرونیزه مانند کوسه گریپ و محصولات مشابه برای پوشش های ضخیم تر بسیار کوچک است و تمایل به فرو رفتن در زیر سطح دارد و موثر نیست. برای دستیابی به نتایج خوب، بهتر است از یک سایز شن با مش بین 30 تا 60 استفاده کنید (تعداد کوچکتر از نظر اندازه بزرگتر هستند).

اکسید آلومینیوم

ماده دیگری که باعث ایجاد یک سطح عالی ضد لغزش برای پوشش های اپوکسی می شود، افزودنی اکسید آلومینیوم است. این سنگ ریزه تهاجمی تری است که در لایه رویی نهایی مانند شن پلیمری معلق است. در تنظیمات نوع صنعتی که حداکثر چسبندگی مورد نظر است یا شرایط بسیار لغزنده وجود دارد به خوبی کار می کند.

با این حال، علیرغم ادعاهای برخی شرکت ها، این نوع افزودنی غیر لغزنده برای پوست و پاهای برهنه دوست ندارد. ماهیت تهاجمی آن همچنین می تواند در هنگام تمیز کردن زمین مشکلاتی را با گیر کردن رشته های تمیزکننده و کثیفی ایجاد کند.

در حالی که این محصول به عنوان یک افزودنی ضد لغزش به خوبی کار می کند، اما ممکن است برای محیط‌هایی که با پوست و مخصوصا با کودکان مرتبط است ممکن است مناسب نباشد چرا که امکان ایجاد خراشیدگی در پوست کودکان را محتمل می‌سازد.

ماسه سیلیس ریز

در نهایت استفاده از ماسه سیلیس ریز وجود دارد. این بهترین کار را زمانی انجام می دهد که قبل از پوشش نهایی در بالای کت پخش شود. سپس پوشش نهایی روی ماسه اعمال می شود تا سطح ناهموار مورد نیاز ایجاد شود. در حالی که این نوع ضد لغزش کار می کند، بهتر است زمانی که با روکش رنگی استفاده می شود، زیرا ماسه با یک پوشش شفاف قابل مشاهده است.

چطور کفپوش اپوکسی ضدلغزش را تشخیص دهم؟

دومین واقعیت ناشناخته این است که یک پوشش کف کاملاً جدید پس از نصب اولیه بسیار صاف (مانند شیشه) خواهد بود که می تواند هنگام خیس شدن آن را لغزنده کند. هنگامی که کف کمی ترافیک ایجاد می کند، خراش های میکروسکوپی روی سطح ظاهر می شود (این خراش ها در بیشتر موارد قابل مشاهده نیستند) و چسبندگی کف را به شدت افزایش می دهد.

اگر نمی‌خواهید برای ایجاد این خراش‌های میکروسکوپی منتظر ترافیک و استفاده معمولی باشید، می‌توانید همیشه آن را با یک پد صاف کننده صورتی یا سفید که چسبندگی بهتری ایجاد می‌کند، خراش دهید. این کار مقداری از براقیت کف را از بین می‌برد، اما همچنان بازتاب‌دهنده نور و براق‌تر از پوشش مات خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.